افزایش قیمت دلار و ورود به کانال 25 هزار تومن و همچنین ممنوعیت در واردات انواع برند گوشی‌های همراه، سبب شده تا بازار با تلاطم‌های زیادی مواجه شود. این دو امر سبب شده‌اند تا عرضه گوشی موبایل در بازار کاهش یافته و قیمت گوشی‌های برندهای محبوب تولید‌کننده تلفن همراه به میزان زیادی افزایش یابد.

در ماه‌های اخیر، به سبب شیوع گسترده‌تر ویروس کرونا و همچنین کاهش قدرت خرید مردم، بازار تجهیزات الکترونیکی از جمله گوشی موبایل، تبلت و ... نیز تحت تاثیر افزایش شدید قیمت قرار گرفته‌اند به گونه‌ای که طی یک هفته، با افزایش 3 میلیون تومانی قیمت دستگاه‌ها در مرداد ماه روبه‌رو شده‌ایم. 

آنچه مشخص است آن است که به دلیل افزایش افسارگسیخته نرخ دلار، تصویب طرح ممنوعیت واردات در برخی برندها و آغاز دور جدید طرح رجیستری تلفن‌های همراه، می‌بایست منتظر موجی از افزایش قیمت‌ها و تشدید گرانی در روزهای آینده باشیم. 

نشانه‌هایی از افزایش قیمت در بازار گوشی موبایل

اگر سری به مراکز فروش گوشی‌های تلفن همراه زده باشید خواهید دید که فروشندگان نیز چندان دل خوشی از تغییر لحظه‌ای قیمت‌ها ندارند. قیمت روز تلفن همراه، دیگر ارتباط چندانی با مشخصات، مدل و نوع دستگاه ندارد بلکه شدیدا به نوسان قیمت دلار وابسته شده‌ است. علاوه بر نوسانات بازار ارز، تصویب ممنوعیت واردات تلفن همراه برای برخی برندها از جمله شیائومی و طرح رجیستری تلفن همراه نیز بر افزایش قیمت تلفن همراه در بازار دامن می‌زنند. 

در چنین شرایطی، فروشندگان تلفن همراه، از فروش دستگاه‌های موجود در انبار خود امتناع می‌کنند چرا که نگران هستند با افزایش مجدد قیمت‌ها در بازار، قادر به تامین و خرید گوشی‌های جدید نباشند. این امر، خریداران تلفن همراه را نیز با مشکلاتی مواجه نموده است. 

برند شیائومی یکی از برندهایی است که به دلیل تصویب ممنوعیت واردات تلفن همراه از جانب سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، با افزایش قیمتی بسیار جدی روبه‌رو شده است. علاوه بر شیائومی، واردات برندهای Realme و Nokia نیز ممنوع شده است اما این دو برند، سهم چندانی از فروش در بازار ایران ندارند. برند شیائومی در طی سالیان اخیر، به دلیل عرضه گوشی‌های با کیفیت ساخت بالا و همچنین قیمت نسبتا اقتصادی، توانسته توجه کاربران بسیاری را در ایران جلب کند از این رو، ممنوع شدن واردات گوشی شیائومی می‌ تواند بر کاهش عرضه و افزایش قیمت گوشی‌های این برند چینی، تاثیر بسیاری داشته باشد. در چنین شرایطی، به دلیل جو ناشی از افزایش قیمت‌ها در بازار باید منتظر افزایش قیمت گوشی‌های آیفون و سامسونگ نیز باشیم. 

افزایش قیمت گوشی Xiaomi

تصویب ممنوعیت واردات گوشی شیائومی، اجرای دور تازه رجیستری گوشی‌های هوشمند، افزایش نرخ ارز و هزاران دلیل دیگر سبب شده تا بازار تلفن‌های همراه افزایش قیمت بی‌سابقه‌ای را تجربه کند. 

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مصوب کرده که واردات گوشی شیائومی را به برخی دلایل ممنوع کرده است. تصویب این طرح سبب شد تا در مدت کوتاهی، برخی از مدل‌های گوشی شیائومی، افزایش قیمت چندصد هزار تومنی را تجربه کنند. 

با آنکه این ممنوعیت واردات برای گوشی‌های برند مطرح Nokia نیز تصویب شده است اما شاهد کاهش قیمت در برخی مدل‌های این برند هستیم.

آیا گوشی های سامسونگ و اپل نیز گران می‌شوند؟

متاسفانه شاهد هستیم که به دلیل افزایش قیمت گوشی‌های برند شیائومی، دو برند مطرح سامسونگ و آیفون نیز به دلیل افزایش نرخ ارز، تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها قرار گرفته‌اند به طوریکه در برخی مدل‌ها شاهد افزایش 1 میلیون تومانی قیمت‌ها هستیم. 

آیا گوشی های هوشمند با کاهش عرضه مواجه خواهند شد؟

بی شک، ممنوعیت واردات تلفن همراه سبب کمبود گوشی در بازار و افزایش شدید قیمت‌ها خواهد شد چرا که سهم زیادی از بازار تلفن همراه ایران به برند شیائومی اختصاص دارد. عدم امکان تامین تلفن‌های همراه، مشتریان زیادی را با مشکل رو به رو خواهد کرد چرا که تمایل دارند محصولات مورد علاقه خود را برای خرید انتخاب کنند. 

لطیفی، سخنگوی گمرک اعلام کرده است که ممنوعیت واردات هیچ برندی به گمرک اعلام نشده است. وی اضافه کرده که تعدادی گوشی نقص دارد و ترخیص نشده که موضوع جدیدی برای گران کردن نیست.


در حال حاضر در شرایطی هستیم که قیمت کالاها به شدت در حال افزایش است و افزایش نرخ ارز، دلیل اصلی این وضعیت اسفناک عنوان می‌شود. در چنین شرایطی و با دریافت سیگنال‌های جدید از افزایش قیمت، به نظر می‌رسد در هفته‌های آینده باز هم شاهد افزایش قیمت لوازم دیجیتال از جمله گوشی موبایل خواهیم بود.