کمپانی اپل با رشد 3 درصدی توانست با عبور از شیائومی، به دومین برند برتر تولیدکننده تلفن هوشمنددر جهان تبدیل شود. جایگاه اول به غول فناوری کره‌ای یعنی سامسونگ اختصاص دارد. پاندمی کرونا تقریبا هر صنعتی را در جهان با مشکل جدی روبه‌رو کرده است. طی 2 سال گذشته، بازار گوشی هوشمند در جهان با تغییرات زیادی مواجه شد که یکی از آن‌ها، سقوط کمپانی HUAWEI از میان تولیدکنندگان برتر تلفن هوشمند بود که این امر، بخش زیادی از بازار را دچار مشکل کرد. اکنون اما موضوع دیگری مطرح است که بسیاری از کمپانی‌های بزرگ جهان از جمله سامسونگ نیز با آن دست به گریبان شده‌اند. در این میان به نظر می‌رسد اپل توانسته با استفاده دقیق و هوشمندانه از این موقعیت، جایگاه دوم در میان تولید کنندگان برتر گوشی هوشمند را به خود اختصاص دهد و جای شیائومی بنشیند.

در حال حاضر تقاضا برای گوشی‌های هوشمند کاهش بسیار چشمگیری داشته است چرا که آمار نشان می‌دهند فروش گوشی در مقایسه با سال قبل تا 6 درصد کاهش یافته است. آنچه که امروز کمپانی‌های تولیدکننده تلفن همراه را با مشکل روبه‌رو کرده است، کمبود تراشه است از این رو، این کمپانی‌ها با کاهش عرضه گوشی هوشمند قصد دارند تا از ضررهای احتمالی و هزینه‌های گزاف جلوگیری کنند. از سمت دیگر، کمپانی‌های تولیدکننده تراشه موبایل نیز برای جلوگیری از ثبت سفارش تراشه، قیمت این قطعات را افزایش داده‌اند. همین امر سبب می‌شود تا مشخصات فنی بسیاری از گوشی‌های هوشمند که قرار است به تازگی معرفی شوند، تغییر کند و در این بین کاربران و بازار دچار سردرگمی شده‌اند. 

با وجود تمام این مشکلات، در سه ماهه سوم سال 2021، اپل با رشد 3 درصدی خود توانست تا جایگاه دوم را از شیائومی پس بگیرد و به دومین برند برتر تولید کننده تلفن همراه در جهان تبدیل شود. سامسونگ نیز با 23 درصد از سهم بازار، همچنان در رتبه اول قرار دارد. طبق آمار و تحلیل‌هایی که در حال انتشار است، به نظر می‌رسد مشکلات و چالش‌های تولیدکنندگان تلفن هوشمند، همچنان تا اواخر سال 2022 وجود داشته باشد و  بازار تلفن‌های هوشمند مانند گذشته نیست و توام با استرس است. 

به نظر شما، این معضلات تا چه زمانی باقی خواهند ماند؟