کمپانی هواوی، با ازدست دادن جایگاه خود، اکنون در رتبه نهم در میان برندهای تولیدکننده تلفن همراه قرار گرفته است. بر این اساس، به نظر می‌رسد آمریکا با اعمال تحریم‌ها توانست تا ضربه جدی به تولید این کمپانی بزرگ وارد کند به طوریکه در سال 2021، کمپانی هواوی تنها توانست تا 35 میلیون گوشی هوشمند را روانه بازار کند و این یعنی هواوی در مقایسه با سال 2020، با 81.6 درصد افت روبه‌رو شده است. این در حالی است که برند Honor، یکی از شرکت‌های زیرمجموعه هواوی، توانست تا به فروش 40 میلیون گوشی هوشمند در سال گذشته دست پیدا کند و به این ترتیب در جایگاه بالاتری از هواوی قرار بگیرد.

این برند چینی، در سال 2020 به دنبال کسب جایگاه دوم بود اما با آغاز تحریم‌های شدید آمریکا، به یکباره با افت شدید فروش روبه‌رو شد. اکنون Huawei در رتبه نهم برندهای تولیدکننده گوشی‌های هوشمند قرار دارد و می‌توان دید که تحریم‌های آمریکا، تاثیر چشمگیری بر روی این موضوع داشته است. با آغاز این تحریم‌ها، هواوی با مشکل در تامین قطعات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری روبه‌رو و با قرارگیری در لیست سیاه، به یک تهدید ملی برای امنیت کشور تبدیل شد. با این حال، هواوی اذعان کرده که با ارتش کشور چین، هیچگونه ارتباطی ندارد. 

غول فناوری کره‌ای یعنی سامسونگ، همچنان در میان سایر برندها یکه‌تاز است و با عرضه بیش از 271 میلیون گوشی سامسونگ در جایگاه اول قرار دارد. پس از آن، اپل با عرضه بیش از 236 میلیون گوشی آیفون، رتبه دوم را از آن خود کرده است. برندهای Xiaomi، Motorola، Oppo و Realme نیز پس از این دو برند قرار می‌گیرند.