یکی از مواردی که کاربران ایرانی در هنگام خرید گوشی آیفون با آن روبه‌رو می‌شوند مسئله "Part Number" دستگاه است. کمپانی بزرگ و مطرح اپل، پارت نامبر های ایفون را ایجاد کرد تا اطلاعات دقیقی از توزیع محصولات خود در سراسر دنیا داشته باشد زیرا هدف اپل، تناسب محصول عرضه شده مطابق با استانداردهای کشور مقصد است. 

در این مقاله از پایاتلکام قصد داریم تا در مورد پارت نامبر های اپل، انواع و تفاوت آن‌ها صحبت کنیم. اگر قصد خرید یکی از محصولات اپل به ویژه گوشی آیفون را داشته باشید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

نمایندگی‌های اپل در بسیاری از کشورهای جهان، محصولات این کمپانی بزرگ را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. برای اپل بسیار مهم است که از میزان محبوبیت کالاهای خود در یک کشور اطلاع داشته باشد و یا اینکه محصولات تولید شده توسط اپل، بیشتر به کدام مناطق و کشورها ارسال شده‌اند.

شاید بتوان گفت یکی از فلسفه‌های وجود پارت نامبر آیفون، اطلاع از مناطقی است که قرار است محصولات به آن نقاط ارسال شوند. اپل با دانستن این نکته، فعالیت‌های خود را در جهت بهبود تجربه کاربران و شناسایی دقیق‌تر بازار هدف، دنبال می‌کند. آنچه مهم است آن است که کیفیت تمامی این پارت‌نامبرها در نهایت یکسان است زیرا محصولات کمپانی اپل، در کشور چین و تحت لیسانس، تولید و به بازار عرضه می‌شوند. 

پارت نامبر های ایفون

انواع پارت نامبر آیفون

پارت نامبر های آیفون بسیار زیاد هستند به طوری که مشخصا نمی‌توان انواع آن را نام برد. با این حال برخی از پارت نامبرهای آیفون در بازار ایران وجود دارند که به آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

پارت نامبر
کشور
محدودیت‌ها
LL/A
آمریکا
عدم پشتیبانی از دو سیم‌کارت
ZA/A
سنگاپور
بدون محدودیت
ZP/A
هنگ‌کنگ
عدم پشتیبانی از دو سیم‌کارت
CH/A
چین
عدم پشتیبانی از فیستایم صوتی و گروهی
AB/A
امارات متحده عربی
عدم پشتیبانی از هر نوع فیستایم و عدم پشتیبانی از دو سیم‌کارت
JA
ژاپن
صدای شاتر، حتی در صورت سایلنت بودن گوشی، فعال خواهد بود

تفاوت پارت نامبر های آیفون

در جدولی که در بالا مشاهده می‌کنید، به سادگی متوجه تفاوت میان پارت نامبرهای آیفون می‌شوید. نکته اول، تفاوت در نوع اتصال برای شارژر است. پریز برق در بسیاری از کشورها از جمله ایران، از نوع پریزهای دوشاخه است. پریز برق در برخی کشورهای دیگر از نوع سه شاخه با شکل ظاهری متفاوت است. وجود پارت نامبر برای دستگاه‌های اپل سبب می‌شود تا اپل، شارژر مورد استفاده دستگاه را مطابق با استاندارد آن کشور عرضه کند. 

نکته دوم، ارسال دفترچه راهنما همراه محصول است. پارت نامبر دستگاه، نشان‌دهنده زبان اصلی آن کشور است. کمپانی اپل با در نظر داشتن پارت نامبر، می‌تواند دفترچه راهنمای محصول همان کشور مقصد را ارسال کند. 

و در نهایت نکته سوم، محدودیت در برخی برنامه‌های عرضه شده بر روی گوشی است. برای مثال، FaceTime در برخی کشورها، به دلیل سیاست‌های داخلی، غیر فعال است. همچنین از آنجایی که عکسبرداری در کشور ژاپن ممنوع است، حتی در زمانی که گوشی شما سایلنت باشد، صدای شاتر شما شنیده خواهد شد.

تشخیص پارت نامبر آیفون چگونه انجام می‌شود؟

برای اطلاع از پارت نامبر دستگاه خود، می‌توانید به جعبه گوشی خود مراجه کنید. پارت نامبر گوشی اپل شما در پشت جعبه درج شده است. همچنین می‌توانید از مسیر Setting->General->About->Model پارت نامبر گوشی آیفون خود را پیدا کنید. 

تشخیص پارت نامبر آیفون

کدام پارت نامبر آیفون بهتر است؟

در بسیاری از موارد دیده شده که کاربران به پارت نامبر LLA برای آیفون، علاقه بیشتری نشان داده‌اند و فروشندگان با سو استفاده از این موضوع، مبلغ بیشتری برای فروش آیفون با این پارت نامبر از مشتریان تقاضا می‌کنند. آنچه باید در نظر داشته باشید آن است که در نهایت، کیفیت تمامی گوشی‌های آیفون، از نظر ساخت و کارایی به یک اندازه خوب است. تمامی گوشی‌های آیفون آمریکایی، در چین ساخته می‌شوند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. 

حال می‌توانیم دلیل تفاوت پارت نامبر های ایفون را اینگونه خلاصه کنیم:

 1. آگاهی اپل از میزان محبوبیت و تقاضای کالاها در کشورهای مختلف 
 2. تفاوت در اتصال شارژر
 3. بسته بندی
 4. دفترچه راهنمای محصول
 5. تفاوت در کیبورد محصولات

پارت نامبر آیفون 12

گوشی آیفون 12 با چهار پارت نامبر به بازار عرضه شده است که هریک، برای یک کشور مشخص طراحی شده‌اند. در ادامه اشاره کوتاهی به هریک از این پارت نامبرها خواهیم داشت. پارت نامبر های ایفون 12 عبارتند از:

 • A2172
 • A2402
 • A2403
 • A2404

آنچه باید به آن توجه داشت این است که این پارت نامبرها، هریک دارای مدل، رنگ و حافظه ذخیره‌سازی متفاوت هستند. 

پارت نامبر
کشور
ویژگی
سیم‌کارت
A2172
ایالات متحده
پشتیبانی از باند 5G n260 و n261
نانو و eSim
A2402
کانادا و ژاپن
فعال بودن صدای شاتر در ژاپن
نانو سیم و eSIM
A2403
نسخه جهانی

نانو سیم و eSIM
A2404
چین، هنگ کنگ و ماکائو
محدودیت فیس تایم صوتی و تماس از طریق وای فای در چین
سیم کارت دوگانه نانو

پارت نامبر آیفون 13

گوشی آیفون 13 با پنج پارت نامبر به بازار عرضه شده است که در ادامه اشاره کوتاهی به هریک از این پارت نامبرها خواهیم داشت. پارت نامبر های ایفون 13 عبارتند از:

 • A2482
 • A2631
 • A2633
 • A2634
 • A2635

هریک از این مدل‌ها، برای یک کشور و منطقه خاصی تولید شده‌اند و تفاوت‌های قابل توجهی در فناوری‌های LTE و 5G دارند. اگر قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید مطالعه مقاله انواع مدل‌های آیفون 13 به زبان اصلی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

سخن آخر این است که کیفیت ساخت و کارایی تمامی محصولات با پارت نامبرهای مختلف، کاملا یکسان است. پارت نامبر های ایفون بسیار زیاد هستند به طوری که مشخصا نمی‌توان انواع آن را نام برد. با این حال برخی از پارت نامبرهای آیفون در بازار ایران وجود دارند که شامل LL/A، ZA/A، ZP/A، CH/A، AB/A و JA هستند که هریک دارای محدودیت‌هایی هستند.