سیستم عامل جذاب و هوشمند اندروید، اولین باری که قصد دارید یک فایل را باز کنید، لیستی از برنامه‌های ممکن برای اجرای آن فایل را به شما نمایش می‌دهد. به بیان ساده‌تر، شما می‌توانید برای باز کردن یک فایل، یک اپلیکیشن پیش‌فرض را انتخاب کنید. حتما برای شما نیز پیش آمده که، این برنامه پیش‌فرض را به اشتباه انتخاب کرده باشید. در این شرایط چه خواهید کرد؟ شما می‌توانید به سادگی این برنامه پیش‌فرض را در اندروید تغییر دهید. 

برای مثال، فرض کنید شما برای باز کردن فایل‌های مختلف در گوشی خود، برنامه File Manager را به صورت پیش‌فرض انتخاب کرده‌اید و اکنون قصد دارید تا این برنامه را تغییر دهید. برای این کار کافیست تا مراحل زیر را دنبال کنید.

در ابتدا وارد قسمت Settings یا تنظیمات گوشی خود شده و گزینه Apps را انتخاب کنید. در این قسمت، لیستی از برنامه‌های نصب شده بر روی گوشی اندرویدی خود را مشاهده می‌کنید. از این لیست، نام برنامه‌ای که به عنوان برنامه پیش‌فرض انتخاب کرده‌اید را یافته و آن را انتخاب کنید. ما در این مثال، اپلیکیشن File Manager را انتخاب کرده بودیم.

از پنجره باز شده، گزینه Set as default را لمس کرده و Clear defaults را انتخاب کنید. به این شکل، اندروید متوجه می‌شود که این برنامه، دیگر برنامه پیش‌فرض نخواهد بود. دفعه بعدی که فایل مورد نظر خود را باز کردید، می‌بایست به جای File manager، یک برنامه دیگر را به عنوان برنامه پیش‌فرض انتخاب کنید. شما می‌توانید در پنجره‌ای که باز می‌شود، گزینه Always یا Just once را انتخاب کنید.