مینگ چی کو، یکی از تحلیلگران حوزه موبایل در مطلبی که در فضای مجازی منتشر کرده است اعلام کرده است که شرکت اپل تمرکز خود را بر روی تست گوشی های آیفون با پورت Type-C گذاشته است. هرچند این تمرکز باعث نشده است که بخش Lightning connector  غیرفعال و تعلیق شود و اپل همچنان در حال کار برروی این موضوع نیز است.

علاوه بر این، اپل همچنین در حال کار بر روی آداپتوری است که به آیفون های آینده دارای USB-C اجازه می دهد با لوازم جانبی طراحی شده برای اتصال لایتنینگ فعلی کار کنند.

این تغییر رویه شرکت اپل جهت کوچ محصولات خود به پورت Type-C به دلیل قوانین جدیداتحادیه اروپا مبنی بر یکسان سازی پورت درگاه های اتصال کابل گوشی های موبایل تمام شرکت ها می باشد که علت این قانون را تولید کمتر کابل ها و لوازم جانبی متعدد برای محصولات می باشد که هدف نهایی آن، صرفه جویی در مصرف قطعات و سردرگمی کاربران گوشی های موبایل است. البته این موضوع هم اکنون نیز برای گوشی های اندرویدی پیاده سازی شده است و شرکت های تولید کننده نظیر گوشی سامسونگ ، گوشی شیائومی و ... در حال حاضر از پورت Type-C استفاده می کنند. پس بصورت منطقی نیز بهتر بود تا یک شرکت که پورت متفاوتی را استفاده می کند، به استفاده کنندگان پورت Type-C بپیوندد تا اینکه سایر شرکت ها به شرکت اپل در این زمینه ملحق شوند.

از طرفی اپل از این موضوع نگران است که ممکن است این تغییر رویه باعث شود تا برنامه های این شرکت برای پیشرفت در زمینه انتقال داده ، سرعت شارژ و ...با دچار مشکل و اختلال شود. اتحادیه اروپا در پاسخ به این ادعا مطرح کرده که اگر چنین موضوعی صحت داشته باشد، می توان بصورت همزمان، برورزسانی مفیدی را برای پورت Type_C ایجاد کرد و از این طریق تمامی شرکت ها با استفاده از این پورت پیشرفت کرده و توسعه پیدا کنند.