هندزفری، هدست و هدفون چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ آیا هر سه محصول عملکرد یکسان و مشابهی دارند؟ در این راهنمای خرید کوتاه که توسط پایاتلکام در اختیار شما قرار می‌گیرد قصد داریم تا این 3 محصول را با یکدیگر بررسی کرده تا متوجه تفاوت‌های کلیدی آن‌ها شوید.

هندزفری، هدفون و هدست چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ اگر بخواهیم به طور خلاصه به این سوال پاسخ دهیم باید اینگونه عنوان کنیم که:

 • هدفون‌: تمامی دستگاه‌هایی که دارای 2 درایور هستند و به وسیله هدبند به یکدیگر متصل شده‌اند، یک هدفون محسوب می‌شوند. عموما هدفون‌ها بر روی سر قرار می‌گیرند.
 • هدست: همان هدفون است با این تفاوت که به میکروفن مجهز است.
 • هندزفری: دستگاه بسیار کوچکی است که به طور مستقیم درون کانال گوش قرار می‌گیرد.

اگر پیش از انتخاب یکی از این 3 محصول، از کاربری که از آن انتظار دارید اطلاع داشته باشید، می‌تواند در انتخاب بهترین محصول به شما کمک کند. برای مثال اگر بدانید که هدف شما از خرید این محصولات، تنها گوش دادن به موسیقی است، قطعا یک مرحله جلوتر هستید. ما در این مقاله قصد نداریم تا مدل خاصی را به شما معرفی کنیم، تنها هدف ما، راهنمایی شماست تا با اطلاع از تفاوت هریک از این محصولات، بتوانید محصولی را انتخاب کنید که به نیاز شما کاملا نزدیک باشد. 

همانطور که کمی قبل‌تر اشاره کردیم، هدفون، هدست و هندزفری شاید از نظر ظاهری، تا حدودی مشابه یکدیگر باشند اما در برخی ویژگی‌ها تفاوت‎‌هایی دارند که دانستن آن‌ها خالی از لطف نیست. با این حال، تا این بخش از مقاله نیز تا حدی با کاربری هریک از آن‌ها آشنا شده‌اید اما، هنوز بسیاری از افراد هستند که با شنیدن نام این 3 محصول، به سرعت می‌پرسند "هندزفری، هدفون و هدست چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟". در ادامه این مطلب، شما را از سردرگمی در مورد این محصولات رها خواهیم ساخت. 

مشاهده و خرید انواع هدفون و هندزفری

بررسی هندزفری، هدفون و هدست

هدفون 

هدفون، رایج‌ترین اصطلاحی است که دو دستگاه دیگر، یعنی هندزفری و هدست نیز از آن نشات می‌گیرند. به طور کلی، به هر دستگاهی که درایورهای آن، توسط یک هدبند به یکدیگر متصل شده‌باشند و در زمان استفاده، در بالای سر شما قرار گیرند، هدفون گفته می‌شود. هدفون‌ها از نظر نوع قرارگیری بر روی گوش، در 2 دسته قرار می‌گیرند:

 1. هدفون‌های رو گوشی
 2. هدفون‌های تو گوشی

هدفون بیتس

معمولا هدفون‌های تو گوشی، دارای بالشتک‌های نرمی هستند که به طور مستقیم درون گوش شما قرار می‌گیرند. وجود این بالشتک‎‌ها سبب می‌شود تا سایز قاب درایور، کوچکتر شود که به طور مستقیم سبب کاهش وزن هدفون نیز می‌شوند. وزن سبک هدفون، آن را برای حمل و نقل بسیار ایده‌ال می‌سازد.

آنچه باید به آن توجه داشته باشید آن است که هدفون برای قرارگیری به طور ثابت درون گوش، باید فشار بیشتری به سر شما وارد کند از این رو، شاید در هنگام استفاده از آن، کمی احساس ناراحتی کنید. حتی این امر برای برخی افراد، می‌تواند به یک ویژگی منفی تبدیل شود. نکته دیگر در مورد این هدفون‌ها آن است که از آنجایی صداها، به طور مستقیم به کانال گوشی شما هدایت می‌شوند، ممکن است سطح صدا تا حدی محدود باشد.

در مقابل، هدفون‌های رو گوشی قرار دارند که با داران بودن سایز درایور و بالشتک‌های بزرگ‌تر، بر روی قسمت خارجی گوش شما قرار می‌گیرند. استفاده از این محصولات در طولانی‌مدت بسیار راحت است چرا که فشاری به سر و گوش شما وارد نمی‌کنند. طیف صدا نیز، به لطف درایورهای بزرگ این محصولات، بیشتر و وسیع‌تر است.

هدفون‌ها چه کاربردی دارند؟

به طور قطع نمی‌توان گفت این دستگاه‌ها دقیقا چه کاربردی دارند. برای یک لحظه فکر کنید که دوست دارید از محیط شلوغ بیرون جدا شوید و در موسیقی مورد علاقه خود غرق شوید. اینجاست که استفاده از هدفون اهمیت پیدا می‌کند. بدون شک این محصولات، نقش بسیار مهمی در زندگی روزمره ما ایفا می‌کنند و بخش ارزشمندی از زندگی مدرن و امروزی ما را شامل می‌شوند. شما در هرجایی می‌توانید برای محافظت از ذهنتان در برابر شلوغی‌های اطراف، از هدفون استفاده کنید و فیلم مورد علاقه‌تان را تماشا کنید و به موسیقی گوش دهید.
اگر شما یک ادیتور حرفه‌ای باشید، قطعا برای ترکیب صداها و تدوین ویدئوها، به یک هدفون حرفه‌ای نیاز خواهید داشت. اینکه چه نوع هدفونی را انتخاب می‎‌کنید، به میزان زیادی به کاربری بستگی دارد که از آن توقع دارید.

حال که با هدفون‌ها آشنا شدید بهتر است نگاهی به هدست‌ها داشته باشیم.

هدست

اگر بخواهیم در مورد هدست‌ها صحبت کنیم باید گفت توضیح آن‌ بسیار ساده است در واقع، هدست همان هدفون است با این تفاوت که به میکروفن مجهز شده است. این میکروفن، با توجه به مدل هدستی که خریداری می‌کنید می‌تواند قابل جداشدن، غیر قابل جدا شدن، ثابت، متحرک، خم‌شونده و... باشد. بنابراین تفاوتی ندارد که چه مدل میکروفنی در اختیار دارید، هر هدفونی که دارای یک میکروفن باشد، قطعا یک هدست است.

اضافه شدن میکروفن به هدست، شاید آن را برای استفاده در فضاهای عمومی، چندان کاربردی نکند. این محصولات همانند هدفون‌های روگوشی هستند و به کمک بالشتک‌هایی که دارند بر روی گوش شما قرار می‌گیرند. هدست‌ها دارای مزایای زیادی هستند که شما را ترغیب به خرید خواهند کرد. استفاده از این محصولات بسیار راحت است اما شاید کیفیت صدای دریافتی، در مقایسه با آنچه شما توقع دارید، کمی ناامیدکننده به نظر برسد. در نهایت اگر بخواهیم بین هدفون و هدست، یکی از این دو محصول را به شما معرفی کنیم، قطعا هدفون را پیشنهاد می‌کنیم، مگر آنکه استفاده از میکروفن برای شما در اولویت قرار داشته باشد. 

هدست‌ها چه کاربردی دارند؟

همانطور که گفتیم، هدست‌ همان هدفون است با این تفاوت که به یک میکروفن ثابت، متحرک و یا خم‌شونده مجهز شده است. عموما اگر قصد گوش دادن به موسیقی را داشته باشید توصیه می‌کنیم از هدفون‌ها استفاده کنید. در صورتیکه عمده فعالیت شما، استفاده از میکروفن برای شرکت در جلسات و کلاس‌های آنلاین است در این صورت می‌بایست یک هدست با کیفیت و حرفه‌ای خریداری کنید. علاقمندان به بازی‌های آنلاین نیز یکی دیگر از طرفداران هدست‌ها هستند چرا که علاوه بر کیفیت صدای خوب نیاز دارند تا با بقیه افراد بازی در ارتباط باشند.

هندزفری

در نهایت به قسمت جذاب ماجرا یعنی هندزفری رسیدیم. هندزفری‌ها دستگاه‌های بسیار کوچکی هستند که به طور مستقیم درون کانال گوش شما قرار می‌گیرند. درایورهای این محصولات بسیار کوچک هستند و محدوده بسیار کمی از صدا را در اختیار شما قرار می‌دهند اما وزن کم این محصولات و سهولت حمل و نقل آن‌ها سبب شده تا به یکی از محبوب‌ترین لوازم جانبی موبایل در میان علاقمندان موسیقی و ورزشکاران تبدیل شوند.

عموما سر هندزفری‌ها، از جنس سیلیکون تولید می‌شود تا چنانچه قصد استفاده از آن‌ها در هنگام ورزش و فعالیت‌های بدنی را داشته باشید، نگران خارج شدن و افتادن هندزفری از گوشتان نباشید. این مورد در هنگام گوش دادن به موسیقی نیز اهمیت دارد. برخی از کاربران، به شدت به هندزفری خود وابسته هستند و می‌توانند تا مدت‌های طولانی، بدون احساس ناراحتی، از آن‌ها استفاده کنند اما برخی دیگر از افراد، پس از مدت کوتاهی، به دلیل احساس درد در گوش خود، به سرعت آن را از گوششان خارج می‌کنند. از لحاظ کیفیت صدا، هنوز هندزفری‌ها نتوانسته‌اند تا با هدفون‌ها و هدست‌ها رقابت کنند با این حال، کیفیت صدا رابطه مستقیمی با برند تولید کننده دارند از این رو چندان نیازی نیست تا نگران کیفیت صدا باشید.

به طور کلی، هندزفری‌ها از نظر نحوه اتصال در 3 دسته قرار می‌گیرند:

 • Wired (سیمی) 
 • Wireless (بی سیم)
 • True wireless (بی سیم واقعی)

هندزفری‌ها چه کاربردی دارند؟

کمتر کسی پیدا می‌شود که امروزه از یکی از انواع هندزفری استفاده نکرده باشد. این محصولات، بخش مهمی از زندگی روزمره ما را تشکیل می‌دهند چرا که در زمان‌های خالی ایستادن در ایستگاه اتوبوس و تاکسی، سفر با مترو و... می‌توانید با هندزفری به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهید، فیلم تماشا کنید، به کتاب صوتی و پادکست گوش دهید و به این شکل از زمان خود بهترین استفاده را ببرید. در حال حاضر، هندزفری‌های بلوتوثی به دلیل سهولت حملی که دارند، طرفداران زیادی در بین کاربران پیدا کرده‌اند. این محصولات در سریع‌ترین زمان با گوشی موبایل شما Pair می‌شوند و صدا را با کیفیت بسیار مطلوبی در اختیار شما قرار می‌دهند. شما در منوی لوازم جانبی می‌توانید انواع هدفون، هدست و هندزفری را بر روی سایت پایاتلکام مشاهده نمایید. 

در اصل، دستگاه‌هایی که برای گوش دادن به موسیقی مورد استفاده قرار می‌گیرند را می‌توان در 3 دسته قرار داد:

 • هدفون
 • هدست
 • هندزفری

شاید این دسته‌بندی، چندان استاندارد نباشد اما این چیزی است که از دید کاربران مورد بررسی قرار می‌گیرد و مطابق با آن، اقدام به خرید محصول مورد نظر خود می‌نمایند بنابرین ما نیز از این قاعده پیروی می‌کنیم.

هندزفری بی سیم

کلام آخر

امیدواریم این مقاله از پایاتلکام، راهنمای مناسبی برای انتخاب بهترین محصول برای شما باشد. در هنگام خرید هندزفری، هدست و یا هدفون، توصیه می‌کنیم انتظارات و کاربری مورد نظر خود از محصول را داشته باشید. اینکه به گوش دادن به موسیقی علاقمند هستید یا قصد دارید از میکروفن برای شرکت در جلسات استفاده کنید، در انتخاب محصول مناسب کمک زیادی به شما خواهد کرد.

سوالات متداول تفاوت هزفری و هدفون

بهترین هدفون کدام است؟
به طور مشخص نمی‌توان به این سوال پاسخ داد چرا که به میزان زیادی به انتظار شما از هدفون باز می‌گردد. با این حال می‌توان گفت برندهای سونی، بیتس، شیائومی، سامسونگ و جبرا بهترین و باکیفیت‌ترین هدفون‌ها را در جهان تولید می‌کنند.
تفاوت هدست و هدفون چیست؟
هدست و هدفون به لحاظ عملکرد کاملا مشابه یکدیگر هستند. تنها تفاوت این دو محصول، مجهز بودن هدست به یک میکروفن است که با توجه به مدل محصول می‌تواند ثابت، متحرک و یا خم‌شونده باشد.
بهتر است روزانه چند ساعت از هندزفری یا هدفون استفاده کنیم؟
به طور کلی توصیه می‌شود به منظور حفظ سلامت مغز و گوش خود، روزانه 1 ساعت با حداکثر 60 درصد صدا، از هدفون و یا هندزفری خود استفاده کنید. بدیهی است هرچه صدا بلندتر باشد، باید از زمان استفاده از هندزفری بکاهید. 
قیمت هندزفری و هدفون در چه محدوده‌ای قرار دارد؟
قیمت این محصولات از 100 هزار تومن تا 20 میلیون تومان در بازار متغیر است که می‌توانید با توجه به بودجه‌ای که در اختیار دارید بهترین محصول را خریداری کنید.
هندزفری چیست؟
یکی از محبوب‌ترین لوازم جانبی برای گوش دادن به موسیقی، هندزفری است. این محصولات را می‌توان با توجه به نحوه اتصال، در سه دسته هندزفری بی سیم، هندزفری سیمی و هندزفری True Wireless قرار داد.