همانطور که می‌دانید گوشی‌های موبایل در مقایسه با دستگاه‌هایی نظیر لپ‌تاپ و سیستم‌های کامپیوتری آپدیت‌های امنیتی زیادی را دریافت نمی‌کنند اما از آنجایی که این محصولات، بخش زیادی از اسرار و اطلاعات مهم ما را در خود نگه می‌دارند بنابراین مهم است تا حداکثر امنیت را برای آن‌ها تامین کنیم و آپدیت امنیتی گوشی را دریافت کنیم. در این بین، گوشی‌های قدیمی نیز هستند که مدت‌هاست به‌روزرسانی‌های امنیتی را دریافت نمی‌کنند و خطرات بسیاری را برای اطلاعات. اگر با این خطرات آشنا نیستید و تمایل دارید تا امنیت داده‌های خود را تامین کنید توصیه می‌کنیم مطالعه این مقاله از پایاتلکام را از دست ندهید.

استفاده از گوشی‌هایی که آپدیت امنیتی دریافت نمی‌کنند چه خطراتی دارد؟

سیستم عامل‌ گوشی‌های هوشمند، قطعا با آسیب‌های امنیتی روبه‌رو می‌شوند و شرکت‌ها مجبور هستند برای رفع این آسیب‌ها، به‌روزرسانی‌های امنیتی را در اختیار کاربران قرار دهند. این به روزرسانی‌ها وظیفه دارند باگ‌های موجود را رفع کرده و امنیت سیستم عامل شما را افزایش دهند. تعامل به‌روزرسانی امنیتی و به‌روزرسانی نرم‌افزاری نیز سبب می‌شود تا کاربر، تجربه بهتری از کار با گوشی هوشمند خود داشته باشد.

بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند از دستگاه‌های قدیمی که به‌روزرسانی امنیتی را دریافت نمی‌کنند استفاده نکنید چرا که این امر، پیامدهای جبرا‌ن‌ناپذیری را رقم خواهد زد. دریافت به‌روزرسانی‌های امنیتی سبب می‌شود تا امنیت داده‌های شما بر روی گوشی هوشمند تامین شود و به این شکل در برابر حمله‌های جاسوسی و هکری محافظت شود. تصور کنید که گوشی هوشمند شما دیگر به‌روزرسانی امنیتی دریافت نمی‌کند در این صورت چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هکرها با کشف یک باگ جزئی، فعالیت‌های مخرب و جاسوسی خود را شروع می‌کنند و با اشتراک‌گذاری این باگ امنیتی، سبب وخامت اوضاع می‎‌شوند. بنابراین اگر صاحب یک گوشی قدیمی هستید قطعا طعمه خوبی برای هکرها محسوب می‌شوید. تفاوتی ندارد که از کدامیک از سیستم‌ عامل‌های موبایل استفاده می‌کنید، اگر داده‌ها و اطلاعات شخصی برای شما از اهمیت بالایی برخوردار هستند بنابراین باید از گوشی خود در برابر حملات هکرها محافظت کنید و آپدیت امنیتی گوشی خود را دریافت کنید.

آپدیت امنیتی گوشی

چگونه از گوشی قدیمی خود در برابر حملات جاسوسی و هکری محافظت کنیم؟

بهترین راه برای محافظت از گوشی در برابر حملات جاسوسی و هکری، دریافت مرتب به‌روزرسانی‌های امنیتی است اما در برخی مواقع، قدیمی بودن گوشی هوشمندتان مانع از دریافت این به روزرسانی خواهد شد. شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف، به طور مرتب و در بازه‌های زمانی متفاوت، اقدام به عرضه آپدیت امنیتی می‌کنند اما بسیاری از کاربران ممکن است قادر به دریافت آن نباشند. در چنین حالتی، اهمیت دارد تا همچنان امنیت گوشی هوشمند قدیمی خود را حفظ کنیم. برای این کار، نیاز است تا چند نکته را رعایت کنید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

اولین نکته مهم برای حفظ امنیت گوشی‌های هوشمند قدیمی آن است که برای دانلود اپلیکیشن‌های مورد نیاز خود تنها به فروشگاه‌های رسمی مراجعه کنید. Apple App Store و  Google Playe Store تنها مراجع معتبر برای دریافت برنامه‌های مورد نیاز گوشی هوشمند شما هستند. سیستم عامل iOS در مقایسه با Android امنیت بالاتری دارد چرا که به شما امکان دانلود و نصب اپلیکیشن از سایت‌های متفرقه را نخواهد داد بنابراین کاربران گوشی‌ آیفون و دستگاه‌های اپل در این مورد دچار مشکل نخواهند شد. در مقابل، کاربران اندرویدی می‌توانند برنامه‌های مورد نیاز خود را از سایت‌های متفرقه، دانلود و نصب کنند بنابراین سیستم عامل اندروید، بیشتر در معرض خطر هک و جاسوسی قرار دارند. 

نکته دوم آن است که برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود را به طور مرتب آپدیت کنید چرا که هکرها با یافتن باگ و مشکلات امنیتی در هریک از اپلیکیشن‌های نصب شده روی گوشی شما می‌توانند به سادگی به سیستم عامل شما نفوذ کرده و عملیات خرابکارانه خود را پیش ببرند. 

علاوه بر این دو نکته، سایر نکاتی که توصیه می‌کنیم همواره به آن‌ها توجه کنید شامل موارد زیر هستند:

  • از باز کردن و دانلود فایل از وبسایت‌های غیر مطمئن خودداری کنید.
  • در محل‌هایی که اتصال وا‌فای به صورت عمومی در اختیار مردم قرار گرفته، به وای فای متصل نشوید. 
  • برنامه‌های نصب شده روی گوشی خود را به طور مرتب بررسی کنید و در صورتی که به آن‌ها نیاز ندارید آن را حذف کنید. 
  • از باز کردن ایمیل‌های ناشناس خودداری کنید.
  • از پین، رمز عبور و یا تشخیص چهره برای محافظت از گوشی خود استفاده کنید. 

جمع‌بندی

آپدیت امنیتی گوشی نکته‌ای بسیار حائز اهمیت در دنیای گوشی‌های هوشمند است. اگر صاحب یک گوشی قدیمی هستید که مدت‌هاست به روزرسانی‌های امنیتی را دریافت نمی‌کند باید بدانید که گوشی هوشمندتان در معرض خطر حمله هکرها و از دست رفتن اطلاعات و داده‌های شخصی قرار دارد. هکرها با یافتن کوچکترین باگ و مشکل امنیتی در اپلیکیشن‌ها و سیستم عامل گوشی، به سادگی می‌توانند به گوشی شما نفوذ کرده و تمامی اطلاعات شما را از بین ببرند. اگر قادر به خرید گوشی جدید نیستید، می‌توانید با رعایت مواردی نظیر عدم باز کردن ایمیل‌های ناشناس، به‌روزرسانی مرتب برنامه‌های نصب شده، عدم اتصال به وای‌فای عمومی و خودداری از دانلود فایل از وبسایت‌های غیر مطمئن، امنیت گوشی قدیمی خود را تا حد زیادی افزایش دهید.