حلقه هولاهوپ چیست؟

حلقه هولاهوپ اسباب بازی برای کودکان است که به‌صورت موثر برای کاهش وزن و تناسب اندام بزرگسالان کاربرد دارد. به‌طوری‌که، با استفاده از این حلقه ماهیچه‌های پا و بازو در‌کنار ماهیچه‌های مرکزی بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرند و شرایط جسمی شما را بهبود می‌بخشد. این تمرین بدنی در‌کنار بهبود بخشیدن به ماهیچه‌ها سبب افزایش انعطاف‌پذیری و تعادل مفاصل نیز می‌شود.

 اگر شما جزو افرادی هستید که از انباشت چربی در قسمت شکم و پهلو رنج می‌برید، استفاده از حلقه هولاهوپ برای شما بسیار مفید خواهد بود. به‌طوری‌که، تناسب اندام با حلقه هولاهوپ برای شما رقم خواهد خورد. هولاهوپ با نام حلقه لاغری نیز شناخته می‌شود، این وسیله تفریحی و ورزشی منحصر‌به‌فرد برای کاهش وزن و لاغری بسیار کاربردی عمل می‌کند.

می‌توان گفت، وقتی این وسیله را مورد استفاده قرار می‌دهید، تمام اندام شما از‌جمله ماهیچه‌هاتان درگیر می‌شود. همچنین، اگر به‌درستی حرکات ورزشی را با حلقه هولاهوپ انجام دهید، به‌صورت متمرکز چربی‌های شکم را می‌سوزاند.

فواید حلقه هولاهوپ

برای تحقق تناسب اندام با حلقه هولاهوپ، باید به‌صورت اصولی با انجام تمرین‌های ورزشی فرآیند کالری سوزی را انجام دهید. برای نظم در انجام تمرین‌های مورد نظر علاقمندی به حرکات‌های ورزشی اهمیت ویژه‌ای دارد. همچنین، تنوع در این حرکات نیز قابل‌توجه است . ورزش کردن با حلقه هولاهوپ جذابیت‌‌ها و فواید متعددی را به همراه دارد که در ادامه به چندین مورد اشاره خواهیم کرد.

 1. سوزاندن کالری: طبق آمار‌های علمی، حلقه هولاهوپ معادل با بعضی از ورزش ‌های هوازی کالری می‌سوزاند. به‌طوری‌که،کالری سوزی در 30 دقیقه تمرین برای زنان برابر با 165 کالری و برای مردان 200 کالری است.
 2. چربی سوزی: بر‌اساس، پژوهش‌های صورت گرفته دراین زمینه، هولاهوپ تمرینی موثر برای کاهش چربی‌های دور کمر و باسن محسوب می‌شود. بنابراین، با اعمال تغییرات درست در رژیم غذایی در‌کنار کالری سوزی، کاهش توده چربی را به‌دنبال خواهد داشت.
 3. افزایش استقامت قلبی و عروقی: انجام تمرینات هوازی، اکسیژن‌رسانی را به بدن بیشتر می‌کند. از‌آنجا‌که، اکسیژن‌رسانی خطر ابتلا به بیماری‌های قبلی و دیابت را به‌صورت قابل‌توجهی کاهش می‌یابد، سلامت جسمی شما حفظ خواهد شد.
 4. افزایش تعادل: با انجام تمرین‌های مناسب با حلقه هولاهوپ تعادل جسمی شما افزایش خواهد یافت. به‌طوری‌که، افرادی‌که تعادل جسمی بالاتری را به‌دست می‌آورند، خود‌کنترلی بیشتری نیز دارند. در‌واقع، انجام هر حرکتی با این حلقه نیازمند تکیه‌گاه است که برای شما افزایش تعادل را به همراه می‌آورد.
 5. ارزانی و قابل حمل بودن: تهیه این وسیله‌ی ارزان قیمت به شما این امکان را می‌دهد که در‌کنار خانواده تمرین کنید. با استفاده از این ابزار کاربردی نیازی به رفتن به باشگاه نخواهید داشت. همچنین، حضور در کلاس‎‌های ورزشی الزامی نیست که این موارد با کاهش هزینه‌های کلی همراه خواهد بود. علاوه‌بر، نکات گفته شده قیمت نهایی این وسیله نیز  بسیار مناسب و مقرون‌به‌صرفه برای همگان است.

با‌توجه‌به، نکات گفته شده استفاده از حلقه هولاهوپ بسیار مقرون‌به‌صرفه و کاربردی خواهد بود. بنابراین، دستیابی به تناسب اندام با حلقه هولاهوپ بسیار مفید و در دسترس قلمداد می‌شود.

مضرات حلقه هولاهوپ

این وسیله کاربردی علاوه‌بر تمام فواید همراه با مضراتی است که قصد داریم در این قسمت به آن‌ها بپردازیم.

 • مشکلات ستون فقرات: انجام بیش‌از‌حد تمرینات ورزشی باعث شکستگی در ستون فقرات، دیسک کمر و کمر‌درد‌های مداوم خواهد شد.
 • مشکلات قبلی: گاهی استفاده از حلقه لاغری باعث بروز مشکلات قلبی می‌شود. بنابراین، قبل از هر‌گونه تمرین ورزشی با پزشک مشورت کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

بنابراین، با در نظر گرفتن موارد گفته شده و شرایط جسمی مختص به خودتان بهترین تصمیم را درباره انجام ورزش و تناسب اندام با حلقه هولاهوپ می‌توانید بگیرید.

چگونه از حلقه هولاهوپ استفاده کنیم؟

اگر مشتاق یادگیری نحوه کار با حلقه هولاهوپ هستید. مراحل آموزشی را که در ادامه تشریح می‌دهیم، دنبال کنید.

 1. وسایل مورد نیاز: برای شروع فعالیت ورزشی در اولین گام لباس و تجهیزات مناسب را تهیه کنید. همچنین، بهتر است زیورآلات، عینک و ساعت را مورد استفاده قرار ندهید.
 2. شرایط شروع تمرین: توصیه می‌شود، حلقه‌ای تهیه کنید که وقتی به‌صورت عمومی روی زمین قرار می‎‌دهید به کمر یا قفسه سینه شما برسد. حلقه‌های بزرگ‌‌تر برای افراد مبتدی ایده آل هستند، زیرا این مورد باعث می‌شود زمان بیشتری برای تعادل ریتم داشته باشید و      با سرعت کمتری فعالیت خودتان را آغاز کنید.
 3. داخل حلقه رفتن: برای این مرحله وقتی در حلقه حالت عمودی قرار دارد، آن را به‌صورت خمیده و مایل قراردهید. سپس، به داخل حلقه هولاهوپ قدم بگذارید.
 4. نگه داشتن حلقه دور کمر: برای این قسمت لازم است شانه‌ها را به اندازه عرض شنا باز کنید و حلقه را از زمین  بردارید. سپس، حلقه لاغری را اطراف باسن خود نگه دارید.
 5. شروع حرکت: برای شروع کار حلقه را کمی بالاتر از کمر نگه دارید و به کمر بچسبانید. همچنین، برای تعادل بیشتر یکی از  پاهایتان را کمی جلوتر از دیگری قرار دهید.
 6. حرکت دادن حلقه: باید حلقه را محکم نگه دارید و اطراف کمرتان بچرخانید. برای افراد راست دست توصیه می‌شود، حلقه را در جهت عقربه‌های ساعت به چرخش درآورند. همچنین، اگر با دست چپ کار می‌کنید، حلقه را خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید.
 7. حرکت زدن با حلقه: در این مرحله مهم است بدن خود را همگام با برخورد حلقه تکان بدهید. اگر حلقه با شکم شما تماس داشته باشد، به جلو حرکت می‌کند. اگر با پهلو برخورد داشت، پهلو را به حلقه هولاهوپ بزنید. این مراحل را باید تا جایی ادامه دهید که با حرکات کمر حلقه را به‌صورت کامل کنترل کنید.

در آخر باید بگویم، اگر اولین تجربه خود را از انجام این ورزش کسب می‌کنید، افتادن حلقه از دور کمرتان طبیعی است. به‌طوری‌که، باید زمانی را برای به‌دست آوردن مهارت صرف کنید. حتی زمانی‌که، مهارت بیشتری کسب کردید، می‌توانید شگرد‌های بهتری را به‌کار بگیرید.

کلام آخر

تناسب اندام با حلقه هولاهوپ در‌نتیجه تمرینات مستمر اتفاق می‌افتد. در‌واقع، انجام تمارین سبب تناسب اندام می‌شود و افزایش سلامت عمومی را به همراه دارد. با‌توجه‌به، نکات گفته شده حلقه هولاهوپ اثرات مثبتی بر تناسب و زیبایی بدن شما خواهد گذاشت. بنابراین، استفاده از آن برای همه افراد منطقی و جذاب خواهد بود.