لاغری و تناسب اندام به چه معناست؟

تناسب اندام و کاهش وزن به حالتی گفته می‌شود که فرد به وزن و فرم ایده‌آل بدن برای فعالیت‌های فیزیکی و روزمره برسد. در‌واقع، با تناسب اندام بدن نیز به تعادل می‌رسد که سبب تنظیم تنفس، گردش خون، تپش قلب، تحرک عضلات و مفاصل در‌کنار، متابولیسم و سوخت و ساز بدن می‌شود. به‌طور‌کلی، در این حالت بدن شما در بهترین حالت ممکن عملکرد خواهد داشت.

تناسب اندام از نظر فیزیکال به معنای قرار داشتن در حالت تندرستی و سلامت جسمانی است. همچنین، فرد باید در این شرایط با توانایی و قدرت لازم فعالیت‌های روزانه را انجام دهد و در مقابل بیماری، خستگی، مشکلات روحی و استرس عملکردی پویا و فعال داشته باشد.

تفاوت لاغری و تناسب اندام چیست؟

لاغری به معنای کاهش توده‌ی چربی در نقاط مختلف بدن است که از انباشته شده چربی جلوگیری می‌کند. اما در روند تناسب اندام علاوه‌بر، حذف چربی‌ها، بدن فرد باید از لحاظ‌های دیگر نیز آمادگی داشته باشد. 

لاغری بر کاهش وزن بدن تاکید دارد که به ترکیب بدنی و یا درصد چربی مرتبط است. همچنین، در بعضی از موارد افراد به‌علت سلامت جسمانی برای کاهش وزن اقدام می‌کنند. امکان دارد، در بعضی از موارد لاغری و کاهش وزن برای سلامت نتیجه مطلوبی نداشته باشند.

در تناسب اندام تمرکز بر ترکیب متناسب عضلات و اندام بدن است که با چربی سوزی همراه می‌شود. در‌واقع، در تناسب اندام هدف ایجاد تعادل بین چربی و عضلات مختلف قلمداد می‌شود. دستیابی به این هدف با تغذیه سالم و فعالیت ورزشی مناسب امکان‌پذیر است. به‌طوری‌که، با استفاده از ابزاری مانند حلقه هولاهوپ به‌راحتی در محیط خانه میسر می‌شود.

ویژگی‌های بارز تناسب اندام

تناسب اندام به سطح چربی بدن و قدرت عضلات اشاره دارد که وضعیت سلامت و آمادگی جسمانی را افزایش می‌دهد. به‌طوری‌که، به‌صورت ویژه فعالیت بدنی را تحت تاثیر می‌گذارد. تناسب اندام پیامد‌های مختلفی برای بدن دارد که سبب می‌شود، شما برای انجام فعالیت‌ها روزانه توانی لازم را داشته باشید که شامل موارد زیر می‌شوند.

 • افزایش استقامت جسمانی
 • افزایش انعطاف‌پذیری بدن
 • بالا رفتن قدرت عضلانی 
 • افزایش استقامت قلبی و تنفسی

با‌توجه‌به، نکاتی که گفته شده تناسب اندام برای همه‌ی افراد از اهمیت ویژه‌ای  برخوردار است. همچنین، پیامد‌های مثبتی را برای شما به دنبال خواهد داشت که سطح کیفیت زندگی و سلامت جسمانی را بالا می‌برد.

چه عواملی بر لاغری و تناسب اندام تاثیر گذار است؟

عوامل متعددی بر لاغری و تناسب اندام تاثیر گذار هستند. با رعایت اصول لازم و توجه به این نکات شما می‌توانید در گذر زمان به تناسب اندام و کاهش وزن دست پیدا کنید.

ورزش روزانه

مهم‌ترین عامل برای رسیدن به اندام ایده‌آل انجام ورزش روزانه است. به‌طور متوسط هر فرد باید روزانه بین 15 تا 30 دقیقه هر فرد ورزش کند. در‌این‌صورت، با آب شدن چربی بدن شما فرم جذابی پیدا خواهد کرد و در‌کنار، سوخت‌و‌ساز بدن سموم از بدن دفع می‌شود و زندگی روزمره شما با نشاط و سلامت همراه خواهد شد. ورزش‌های پیشنهادی متعددی برای انجام وجود دارد که به شرح زیر هستند.

 • طناب زنی
 • دوچرخه سواری
 • پیاده روی
 • حلقه هولاهوپ

با انجام این حرکات جسمانی به‌صورت اصولی به کاهش وزن دست پیدا خواهید کرد. همچنین، با افزایش نشاط و سلامت سطح کیفیت زندگی شما افزایش خواهد داشت. به‌عنوان، یک پیشنهاد اقتصادی و کاربردی، استفاده از حلقه هولاهوپ باعث می‌شود شما در محیط کوچک به‌صورت اصولی ورزش کنید و کاهش وزن داشته باشید.

اصول تغذیه صحیح

تغذیه مناسب در‌کنار، فعالیت بدنی صحیح تناسب اندام را برای شما رقم خواهد زد. در‌واقع، با رژیم غذایی مناسب به تدریج در بازه زمانی مشخص و معقول این هدف را به دست خواهید آورد. همچنین، از عوارض لاغری ناگهانی آسیب نبینید. رژیم غذایی مناسب باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد.

 • مشخص شدن رژیم غذایی با‌توجه‌به، شرایط جسمانی
 • وعده غذایی با تعداد و میزان لازم
 • تعادل در رژیم غذایی
 • استفاده از مواد غذایی مفید

برای دستیابی به وزن ایده‌آل می‌تونید، از خوراکی و تنقلات مفید استفاده کنید. در‌این‌صورت، با احساس گرسنگی کمتری مواجه خواهید شد.

حذف غذا‌های فست فودی

اگر در رژیم غذایی خود بیش‌از‌حد از غذا‌های فست‌ فودی استفاده کنید، با مشکلات متعددی در سیستم گوارش و سیستم ایمنی بدن مواجه می‌شوید. این عوامل چربی خون شما را افزایش می‌دهند، به‌طوری‌که، احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش پیدا می‌کند. همچنین، مصرف زیاد فست فود سبب چاقی در قسمت شکم و پهلو می‌شود. در‌واقع، چاقی یکی از عوامل ابتلا به بیماری‌های دیابت، فشار خون و غیره است.

نکات مهم برای دستیابی به لاغری و تناسب اندام

در این قسمت اطلاعات شاخص را برای لاغری و تناسب اندام مورد بررسی قرار می‌دهیم. به‌طوری‌که، با رعایت این نکات می‌توانید، در بازه زمانی مناسب به هدف دلخواه خود دست پیدا کنید.

نوشیدن آب

نوشیدن آب قبل از هر وعده‌ی غذایی سبب می‌شود کالری کمتری مصرف کنید. این امر احساس گرسنگی و تشنگی تا‌حد‌زیادی کاهش می‌دهد. نوشیدن آب قبل از وعده غذایی از پرخوری جلوگیری می‌کند و لاغری و تناسب اندام را به ارمغان می‌آورد. 

بخش زیادی از بدن انسان از آب تشکیل شده است. با نوشیدن آب سلامت و رطوبت پوست حفظ می‌شود و به پوست اکسیژن لازم را می‌رساند. در‌واقع، این عمل باعث افزایش سوخت‌وساز سلول‌های پوستی می‌شود. بنابراین، نوشیدن حدود 10 لیوان در طول شبانه روز برای سلامت جسمانی مناسب است.

کاهش استرس

اگر شما بتوانید استرس ناشی از عوامل مختلف را کاهش دهید، به لاغری و تناسب اندام منجر می‌شود. در‌واقع، استرس هورمون کورتیزول را در بدن بالا می‌برد که احساس گرسنگی و افزایش را به دنبال دارد. با کاهش استرس بدن به وضعیت مطلوب و متعادل می‌رساند.

خوردن صبحانه

صبحانه مهم‌ترین وعده غذایی محسوب می‌شود و تاثیر زیادی بر تناسب اندام و کاهش وزن دارد. در رژیم غذایی اصولی هیچ کدام از وعده‌های غذایی حذف نمی‌شود. خوردن صبحانه مقوی از پرخوری در وعده‌های غذایی دیگر جلوگیری می‌کند. همچنین، میل کردن صبحانه تا حد قابل‌توجهی‌ به متابولیسم و چربی سوزی بدن کمک می‌کند.

توجه‌به میزان کربوهیدرات

برای داشتن رژیم غذایی مناسب باید استفاده از غذا‎‌هایی مانند نان، ماکارانی، پاستا، سیب زمین و غیره را کاهش بدهید. زیرا این غذا‌ها کربوهیدرات بالایی دارند که مصرف بیش‌از‌حد آن‌ها باعث افزایش وزن و از بین رفتن تناسب اندام می‌شود. به‌طوری‌که، مصرف کربوهیدرات‌ها از ساعت 6 به بعد گزینه مناسبی در رژیم غذایی نیستند.

خوردن میان وعده

اگر به‌جای وعده‌های غذایی سنگین،  4 یا 5 وعده غذایی سبک در طول روز میل کنید احساس گرسنگی کمتری خواهید داشت. همچنین، در‌این‌صورت می‌توانید، راحت‌تر به وزن ایده‌آل خود برسید و تناسب اندام را تجربه کنید. بنابراین، بهتر است، میزان غذای به وعده‌های کوچک‌تر تقسیم شوند.

خواب کافی

یکی از مهم‌ترین راهکار‌ها برای رسیدن به لاغری و تناسب اندام خوابیدن کافی است. طبق مطالعات انجام شده کم خوابی سبب افزایش میل به غذا‌های پر چرب که کالری زیاد دارند، می‌شوند. مصرف غذا‌های چرب، افزایش وزن و چاقی را به دنبال دارد. برای داشتن اندام متناسب، به‌طور‌متوسط باید بین 7 تا 8 ساعت خواب روزانه داشته باشید.

سخن پایانی

ترکیب لاغری و تناسب اندام با رژیم غذایی و تغذیه درست در‌کنار ورزش امکان پذیر است که برای شما زندگی سالم و با نشاط را خواهید داشت. همچنین، باید توجه داشته باشید که هر فرد با اتکا به نیاز‌های خاص خود برای ارتقا سلامت باید برنامه‌ای ویژه در نظر بگیرد.