امکان لاغری با ورزش وجود دارد؟

ورزش کردن به‌عنوان، یکی از مهم‌ترین عوامل برای کاهش وزن شناخته می‌شود. در‌واقع، انجام فعالیت‌های ورزشی مختلف بر متابولیسم و کاهش وزن تاثیر بسزایی دارد. امکان دارد، با روش‌هایی مانند عمل جراحی یا پیکر تراشی وزن خود را کم کنید، اما بعد از گذر زمان اندام شما به حالت اول بر‌می‌گردد. بنابراین، بهترین روش برای کاهش وزن انجام ورزش به صورت دور‌ه‌ای و منظم است.

حتی اگر از روش‌هایی که زمان کمتری می‌برد برای کاهش وزن استفاده کنید، باز هم باید برای حفظ تعادل و کاهش وزن به‌صورت دوره‌ای و مرتب ورزش‌های مختلفی انجام دهید. در‌واقع، ورزش به‌عنوان بهترین و سالم‌ترین روش برای کاهش وزن شناخته می‌شود. به‌طوری‌که، در‌کنار کاهش وزن و سلامت جسمانی برای شما نشاط و چابکی را به همراه دارد.

همان‌طور‌که، می‌دانید با انجام ورزش‌ بدن با کالری سوزی مواجه می‌شود. بنابراین، بدن با مصرف کالری انرژی لازم را تأمین می‌کند که با گذشت زمان با کاهش وزن و تناسب اندام همراه است. برای رسیدن به نتیجه دلخواه توصیه می‌شود، با تمرینات هوازی و قدرتی شروع کنید. همچنین، تمرینات ورزشی را نباید متوقف کنید. علاوه‌بر‌، نکات گفته شده نظم و پیوستگی در انجام انواع ورزش‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. با‌توجه‌به، تاثیر ورزش بر کاهش وزن فعالیت‌های ورزشی به‌عنوان بهترین راه‌حل بدون عوارض جانبی برای لاغری و کاهش وزن پیشنهاد می‌شود.

انواع ورزش‌ها برای کاهش وزن

ورزش و فعالیت‌های جسمانی مختلف باعث می‌شوند، شما به تناسب اندام و کاهش وزن دست پیدا کنید. با‌توجه‌به، تاثیر ورزش بر کاهش وزن در ادامه انواع ورزش‌ها که بر کاهش وزن تاثیر گذار هستند، را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

بدنسازی

بدنسازی بهترین روش برای کاهش وزن شناخته می‌شود. همان‌طور‌که، می‌دانید علاوه‌بر چربی سوزی با عضله‌سازی همراه است. بنابراین، به‌صورت همزمان به دو هدف دست خواهید یافت. با کاهش وزن و افزایش عضلات بدن شما به تناسب اندام دلخواه دست خواهید یافت. به‌‌طور‌کلی، بدنسازی بر افزایش قدرت بدن نقش بسزایی دارد. زمانی‌که، این فعالیت با برنامه ورزشی اصولی همراه شود، کاهش وزن را با احساس نشاط و سرزندگی تجربه خواهید کرد.

بدنسازی متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. به‌طوری‌که، تحت تاثیر این شرایط حتی زمانی‌که، ورزش نمی‌کنید و مشغول استراحت هستید، چربی سوزی و کاهش وزن خواهید داشت. در بیشتر موارد ورزشکاران در‌کنار، بدنسازی از مکمل و پروتئین‌های تقویتی استفاده می‌کنند. بعضی از پروتئین‌ها به عضله‌سازی سرعت بیشتری می‌دهد. همچنین، بر چربی‌سوزی تاثیر مثبتی می‌گذارند. بدنسازی نمونه‌ی از تاثیر ورزش بر کاهش وزن به‌شمار می‌آید.

پیلاتس

اگر شما ورزشکاری مبتدی هستید، پیلاتس ورزشی عالی برای چربی سوزی و کاهش وزن به‌حساب می‌آید. زیر مجموعه این رشته ورزشی تمرینات مختلفی قرار دارند که انجام منظم آن‌ها با کاهش وزن همراه است. طبق مطالعات انجام شده در این زمینه پیلاتس به‌صورت ویژه روی کالری سوزی تاثیر می‌گذارد. به‌طوری‌که، با انجام این ورزش در 30 دقیقه 108 کالری سوزانده می‌شود.

ورزش پیلاتس به اندازه ورزش‌های هوازی مانند دویدن کالری سوزی ندارد، اما برای افراد مبتدی بسیار موثر است. به‌طوری‌که، با گذر زمان وزن شما را می‌کاهد، همچنین، این ورزش به‌صورت تیمی انجام می‌شود که برای افراد اجتماعی گزینه‌ای جالب و مطلوب به‌حساب می‌آید. پیلاتس باعث کاهش چربی‌های دور کمر، باسن و شکم می‌شود. بنابراین، کاهش وزن و تناسب اندام را به همراه دارد و سبب انعطاف پذیری و افزایش استقامت می‌شود.

ایروبیک و رقص

ایروبیک و رقص یکی دیگر از ورزش‌های محبوب و شاد برای کاهش وزن و تناسب اندام است. این ورزش هوازی به همراه حرکات موزون انجام می‌شود که متابولیسم بدن را به‌صورت قابل‌توجهی افزایش می‌دهد. در حین انجام ورزش ایروبیک از موسیقی‌های متنوع می‌توانید استفاده کنید که محیط ورزش را برایتان لذت‌بخش می‌کند.

این ورزش مفرح بین بانوان محبوبیت زیادی دارد که علاوه‌بر، کاهش وزن بر آمادگی جسمانی تاثیر بسزایی دارد و سبب افزایش توانایی جسمانی شما خواهد شد. در این ورزش تمام اندام درگیر می‌شود و در پایان تایم ورزشی مقدار بسیار زیادی اکسیژن به سلول‌های بدن شما خواهد رسید. این اکسیژن رسانی باعث افزایش سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود. همان‌طور‌که، می‌دانید فعالیت‌های هوازی تاثیر بسزایی بر کاهش وزن و چربی سوزی دارند. 

افرادی‌که به‌صورت منظم فعالیت‌های مرتبط‌به ایروبیک و رقص را انجام می‌دهند. به‌مرور زمان قند خون و فشار خون آن‌ها به حد تعادل می‌رسد که سلامت قلب و عروق را به‌دنبال دارد. همچنین، بر‌اساس تجربه بسیاری از ورزشکاران می‌توان گفت، با انجام حرکات ایروبیک نشاط بیشتری خواهید داشت و از افسردگی جلوگیری می‌شود.

دوچرخه سواری

این ورزش هوازی به‌صورت موثر بر کاهش وزن و لاغری تاثیر گذار است. به‌طوری‌که، بر اندام‌های مختلف مانند باسن، پا و شکم را تحت تاثیر می‌گذارد. این فعالیت در فضای آزاد انجام می‌شود. اگر شما جزو افرادی هستید که به ورزش‌ در محیط آزاد دارید، دوچرخه سواری به‌عنوان گزینه‌ای مناسب پیشنهاد می‌شود.

طبق پژوهش‌های انجام شده در این زمینه فردی با 70 کیلو وزن در طی 30 دقیقه حدود 250 کالری سوزانده می‌شود. این آمار مربوط‌به دوچرخه سواری با سرعت ثابت است. در‌واقع، هر‌چه سرعت افزایش یابد، میزان از دست دادن کالری نیز افزایش پیدا می‌کند. با این توصیف در کنار افزایش چربی سوزی آمادگی جسمانی ورزشکار نیز بیشتر خواهد شد. حتی این فعالیت خطر ابتلا به بیماری‌هایی مانند مشکلات قلبی، دیابت و سرطان را کم می‌کند.

پیاده‌روی

این ورزش ساده به‌صورت قابل‌توجهی بر کاهش وزن و لاغری تاثیر می‌گذارد. انجام پیاده‌روی بدون نیاز به تجهیزات خاصی امکان پذیر است. در‌واقع، در هر زمانی می‌توانید، نسبت به انجام این فعالیت اقدام کنید. البته علاوه‌بر انجام منظم پیاده‌روی باید رژیم غذایی مناسبی را در نظر بگیرید. در‌این‌صورت بهترین نتیجه را به دست خواهید آورد. توصیه می‌شود، به‌عنوان، یک روتین روزمره پیاده‌روی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید و از هر فرصتی برای کالری سوزی بهره‌مند شوید.

ابزار‌ کاربردی برای لاغری و کاهش وزن

در این بخش قصد داریم، شما را با ابزاری کاربردی برای لاغری و کاهش وزن آشنا کنیم. طبق تحقیقات انجام شده در زمینه تاثیر ورزش بر کاهش وزن حلقه هولاهوپ به‌عنوان ابزاری کاربردی و موثر در کاهش وزن و لاغری شناخته می‌شود. 

در‌واقع، اگر به‌صورت روزانه حدود 30 دقیقه تمرینات ورزشی مربوط به لاغری را انجام شود، به‌طور‌ متوسط بانوان 165 کالری و آقایان تا 200 کالری می‌سوزانند. همچنین، هرچه وزن بیشتری داشته باشید، میزان کالری که سوزانده می‌شود، بیشتر خواهد بود.

برای‌اینکه با حلقه زدن به وزن ایده‌آل خود برسید، باید روی تعادل و هماهنگی قسمت پایینی و مرکز بدن دست پیدا کنید. برای دستیابی به چنین هدفی باید زمان صرف کنید و مدت زمان قابل‌توجهی را صرف تمرین روزانه کنید. با حلقه زدن در‌کنار، کاهش وزن به تعادل بدنی، تقویت قلب و عروق و تقویت عضلات میانی و مرکزی بدن دست خواهید بافت.

سخن پایانی

تا به اینجا تاثیر ورزش بر کاهش وزن را بررسی کردیم. در‌واقع، انواع ورزش‌ها بر چربی سوزی و کاهش وزن تاثیر گذار هستند. برای انتخاب بهترین ورزش برای دستیابی به این هدف با چالش مواجه خواهید شد. بنابراین، توصیه می‌شود، از مربی ورزشی که در این زمینه تجربه و مهارت کاری دارد، مشورت بگیرید. زیرا بر‌اساس شاخص بدنی و میزان سوخت‌و‌ساز بدنتان به شما بهترین راه‌حل را می‌دهند.