آیا می‌دانستید که با استفاده از Smart Lock در اندروید می‌توانید گوشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که تنها در برخی محیط‌ها و بعضی از شرایط خاص قفل شود؟ این قابلیت می‌توانید بسیار جذاب باشد چرا که هربار مجبور نیستید قفل گوشی خود را با رمز و یا الگو باز کنید. در این مطلب از پایاتلکام، این قابلیت را به شما آموزش می‌دهیم

Smart Lock در اندروید چیست و چه وظیفه‌ای دارد؟

Smart Lock یکی از قابلیت‌های جذاب بر روی گوشی‌های اندرویدی است که به شما امکان می‌دهد گوشی اندرویدی خود را تنها در برخی شرایط خاص قفل کنید. برای مثال می‌توانید گوشی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که تا زمانی که همراه شماست، نیاز به باز کردن قفل نداشته باشد. برای استفاده از این قابلیت باید توجه داشته باشید گوشی هوشمند شما مجهز به اندروید 5 به بالا باشد. همچنین برای قفل کردن گوشی خود از Password یا Pattern استفاده کرده باشید. 

برای فعال کردن این قابلیت، ابتدا مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings>Lock screen>Smart lock

در این مرحله، Pattern یا Password گوشی خود را وارد کنید. حالا به معرفی بخش‌های این منو خواهیم پرداخت تا تنظیمات گوشی خود را انجام دهید.

On-Body Detection

اگر این گزینه را انتخاب کنید، گوشی هوشمند شما تا زمانی که همراه شماست، قفل نخواهد شد و به محض آنکه آن را در جایی رها کنید، قفل می‌شود. تنها مشکل این گزینه آن است که گوشی هوشمند شما، تفاوتی میان شما و شخص دیگری قائل نخواهد شد و این موضوع می‌تواند تا حدودی شما را به دردسر بیندازد چرا که اگر شخص دیگری گوشی شما را بردارد، قفل گوشی باز خواهد ماند. با این حال، اگر قصد فعالسازی این گزینه را دارید، گوشی شما باید مجهز به سنسور Accelerator یا شتاب‌سنج باشد.

Trusted Places

همانطور که از نام این قابلیت مشخص است، شما می‌توانید مکان‌های مورد اعتماد خودتان را معین کنید. تا زمانی که گوشی شما در این محدوده قرار داشته باشد، نیاز به باز کردن قفل نخواهد داشت و به محض خروج از این محدوده قفل می‌شود. برای استفاده از این قابلیت نیاز است تا GPS و اینترنت گوشی خود را فعال کنید. پس از لمس این گزینه می‌توانید محل‌های مورد اعتماد خود را بر روی نقشه گوگل مشخص کنید.

Trusted Devices

با انتخاب این گزینه نیز می‌توانید چند دستگاه قابل اعتماد را اضافه کنید و تا زمانی که گوشی هوشمند شما به یکی از این دستگاه‌ها (ساعت هوشمند، هندزفری بلوتوث، تلویزیون هوشمند و...) متصل بود، نیاز به باز کردن قفل نداشته باشد. برای انتخاب و فعالسازی این گزینه، بلوتوث گوشی و دستگاه مورد نظر شما باید روشن و ارتباط میان این دستگاه به طور مرتب برقرار باشد. 


این قابلیت‌ها در بسیاری از گوشی‌های هوشمند اندرویدی وجود دارد اما برخی از دستگاه‌های جدید از گزینه‌های Trusted face و Trusted voice نیز پشتیبانی می‌کنند که به ترتیب امکان اضافه کردن تصویر چهره و صدای مورد اعتماد را به شما خواهند داد. 


شما تاکنون از Smart Lock در اندروید استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما استفاده از این قابلیت چه مزایا و معایبی دارد؟