سوریه، کوبا، کره شمالی، سودان و البته ایران جزو کشورهایی هستند که تحت تاثیر تحریم‌ها، دسترسی به امکانات زیادی را از دست خواهند داد. طی گزارشی که به تازگی توسط XDA-Developers منتشر شده است اعلام شده که کمپانی شیائومی قصد دارد دسترسی کاربران چندین کشور، از جمله ایران را به موبایل‌های شیائومی قطع کند. 

طی چندین هفته گذشته، کاربرانی که گوشی شیائومی خود را در یکی از کشورهای تحریم‌شده فعال نموده‌اند، اعلام کرده‌اند در هنگام دسترسی به تلفن همراه خود با مشکل روبه‌رو شده‌اند. این کاربران اعلام کرده‌اند پس از گذشت چند روز از فعال نمودن گوشی خود، با این پیام مواجه شده‌اند و پس از آن، تلفن هوشمند آن‌ها به طور کل Lock شده است. 

"سیاست‌های شیائومی، امکان فروش یا استفاده از محصول را در منطقه‌ای که قصد فعالسازی آن را دارید، به شما نخواهد داد. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر، مستقیما با فروشنده تماس حاصل کنید." این پیامی است که توسط چندین کاربر مختلف در هفته‌های گذشته، بر روی گوشی هوشمند شیائومی آن ها دریافت شده است. شیائومی به طور رسمی اعلام نموده است که شرایط استفاده از محصولات این کمپانی ملزم به رعایت قوانین صادرات ایالات متحده است. 

این خبر، کاربران ایرانی را با نگرانی‌های زیادی روبه‌رو کرده است. محصولات این غول فناوری چینی، طرفداران بسیاری در ایران پیدا کرده است چرا که این محصولات، کیفیت ساخت بالایی دارند و قیمت آن‌ها در مقایسه با سایر برندهای موجود در بازار، بسیار مقرون‌صرفه است. محبوبیت برند شیائومی در ایران به قدری زیاد شده است که شیائومی طی یک سال گذشته توانست 30 درصد از سهم فروش بازار ایران را به خود اختصاص دهد. با این حال، هنوز گزارشی از سمت کاربران ایرانی، مبنی بر دریافت پیام لاک بر روی گوشی شیائومی، دریافت نشده است اما سایر کشورها، طی چندین روز گذشته، از لاک شدن گوشی شیائومی خود در انجمن‌های XDA-Developers خبر داده‌اند. 

هنوز مشخص نیست که گوشی‌های قدیمی که قبلا فعال شده‌اند نیز تحت تاثیر این امر قرار می‌گیرند یا این قانون فقط بر روی گوشی‌های جدید شیائومی اعمال می‌گردد. اگر چنین اخباری صحت داشته باشد، باید در روزهای آینده منتظر خبرهایی از سوی کاربران ایرانی باشیم. به نظر می‌رسد در پی این اتفاق، کاربران ایرانی شیائومی باید به دنبال برند دیگری برای جایگزینی با گوشی شیائومی خود باشند. 

<< به روزرسانی - تکمیلی >>

پس از شایعات گسترده در مورد لاک شدن گوشی‌های شیائومی در ایران و نگرانی صاحبان این گوشی‌ها، قصد داریم تا با بیان برخی نکات، نگرانی شما را در مورد غیرفعال شدن گوشی شیائومی در ایران برطرف کنیم.

درحال حاضر هیچ گزارشی مبنی بر مسدود شدن شیائومی در ایران از جانب کاربران ایرانی دریافت نشده است و از آنجایی که شیائومی، از مناطقی که قرار است گوشی‌ها در آن فعال شوند اطلاع دارد، از این رو می‌تواند تا ورژن محدود شده گوشی‌ها را در اختیار این کشورها قرار دهد. نکته جالب توجه دیگر آن است که تمامی کمپانی‌های تولید کننده موبایل نظیر سامسونگ، اپل، شیائومی و... از طریق سرویس‌های گوگل، از منطقه فعالسازی گوشی مطلع هستند. 

به طور کلی باید در نظر داشت که غیر فعال کردن گوشی در کشورها نیز به لحاظ قانونی دارای مشکلاتی است. اگر این غول فناوری چینی قصد غیرفعالسازی گوشی‌های خود در برخی مناطق را داشته باشد احتمالا مجبور به پرداخت خسارت به کاربران بسیاری خواهد شد. اما پیش از آن باید به دو نکته توجه کنیم.

اگر قرار است در مورد تحریم صحبت کنیم باید گفت کمپانی آمریکایی اپل خیلی وقت پیش از این می‌توانست گوشی‌های آیفون خود را در ایران مسدود کند. علاوه بر این، سامسونگ هم به دلیل رابطه سیاسی نزدیکی که با آمریکا دارد می‌توانست گوشی‌های سامسونگ خود را مسدود نماید. پس شیائومی به دلیل تحریم‌ ایران، قادر به انجام این کارنیست.
ضمنا شیائومی در هفته‌های پیش، برای رفع مشکل تماس اضطراری در ایران، تلاش کرد تا با آپدیت جدید و برطرف نمودن این مشکل، بازار فروش خود را در ایران حفظ نماید.

حالا طی خبرهایی که به تازگی شنیده می‌شود هم به نظر میرسد تنها گوشی‌هایی مسدود می‌شوند که از مبدا اروپا وارد کشورهای تحریم‌شده می‌شوند. برای مثال اگر یک گوشی شیائومی که از اروپا وارد کوبا شده را فعال کنید، قطعا گوشی بعد از چند روز لاک خواهد شد. 


پس با این تفاسیر باید گفت هیچ جای نگرانی وجود ندارد و بهتر است به شایعات بی اساس توجه نکنید!