در ماه‌های اخیر این زمزمه را زیاد می‌شنویم که شیائومی در حال آماده‌سازی سیستم عامل اختصاصی و جدید برای گوشی‌های هوشمند خود است. شنیده‌ها حاکی از آن است که به زودی سیستم عامل MiOS رونمایی می‌شود و از آن به بعد گوشی‌های هوشمند شیائومی به جای اندروید از این سیستم عامل اختصاصی بهره خواهند برد. اگر شما هم اخیرا این نام به گوشتان خورده و کنجکاوید بیشتر درباره این برنامه‌هایی که این شرکت چینی در سر دارد بدانید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

MiOS؛ جایگزین MIUI یا اندروید؟

به نظر می‌رسد شیائومی قرار است به زودی پوسته اندروید MIUI خود را با یک رابط جدید جایگزین کند. همان سیزده سال پیش که این شرکت اولین نسخه MIUI را برای گوشی‌های هوشمند خود عرضه کرد، یک منبع آگاه ادعا کرده بود که این شرکت بعدا جانشینی به نام MiOS را معرفی خواهد کرد. در حال حاضر، آخرین نسخه رابط کاربری موجود برای گوشی‌های هوشمند شیائومی MIUI 14 است.

اصل ماجرا این است که هیچ کس هنوز اطلاعات زیادی در دست ندارد و نمی‌داند که برنامه شیائومی دقیقا چه چیزی خواهد بود. در واقع مشخص نیست که این نامی که بر سر زبان‌ها افتاده، قرار است دقیقا چه چیزی باشد. شاید مانند سیستم عامل هارمونی که همتای چینی آن‌ها یعنی هواوی برای گوشی‌های هوشمند خود ارائه داده است، یک سیستم عامل باشد. از سوی دیگر این احتمال هم وجود دارد که صرفا یک رابط کاربری و پوسته اندرویدی مانند MIUI باشد منتها با ویژگی‌هایی کاملا متفاوت.

خداحافظی با MIUI؛ رابط کاربری نام‌آشنای شیائومی

همان طور که گفتیم اخرین نسخه از این رابط کاربری نسخه 14 آن است. طبق روالی که شیائومی برای انتشار نسخه‌های جدید خود داشته است و در سال‌های اخیر تاریخی حوالی دسامبر را برای انتشار نسخه‌های جدید انتخاب کرده است، امسال هم باید در ماه دسامبر منتظر باشیم و ببینیم برایمان برنامه خداحافظی تدارک دیده‌ است یا خیر. 

تنها نقص این رابط کاربری دیرینه و محبوب شیائومی، اختلال در جلوه‌های انیمیشنی بوده است و در سایر زمینه‌ها عملکرد آن قابل قبول محسوب می‌شود. شیائومی اولین بار این پوسته اندرویدی خود را در آگوست 2010 معرفی کرد. تا الان که 13 سال می‌گذرد نام شیائومی با نام MIUI گره خورده بود و 14 نسخه اصلی از آن را منتشر کرده است. باید دید نسخه 15 آن منتشر می‌شود یا کلا جای خود را به MiOS خواهد داد.

احتمال انتشار سیستم عامل MiOS از یک اسکرین‌شات شروع شد

خود شرکت شیائومی تا به الان خبری رسمی که مبنی بر رونمایی از سیستم عامل جدید خود باشد را به گوش هواداران و پیگیرانش نرسانده است. اما در ماه آگوست یک حساب کاربری به نام ICE UNIVERSE در توییتر اسکرین‌شاتی را توییت کرد که نشان می‌داد دامنه mios.cn و علامت تجاری MiOS برای شیائومی صادر شده است. 

وی در ادامه نوشته خود حدس زده بود که سیستم عامل بسیار سفارشی‌سازی‌شده خود شیائومی در راه است. هرچند که mios.cn در حال حاضر خطای 403 را نشان می‌دهد، اما این توییت و این ادعا، نقطه آغاز حدس‌ها و گمانه‌زنی‌ها راجع به سیستم عامل اختصاصی شیائومی شد.

نسخه آزمایشی سیستم عامل MiOS

چیزی که باعث شد این شایعات و حرف‌ها که هنوز منبع موثقی ندارند، ادامه پیدا کنند، شاید این باشد که طبق داده‌ها و اخباری که به دست رسانه‌های ‌اجتماعی چینی رسیده است، نسخه آزمایشی یا همان بتای این سیستم عامل ایجاد و استفاده شده است. راجع به نسخه بتای نرم‌افزارها کافی است این را بدانیم که بتا مرحله‌ای است که نرم‌افزار توسط گروهی از کاربران، معمولاً خارج از سازمانی که آن را توسعه داده است، آزمایش می‌شود. پس از آزمایش بتا، نرم افزار ممکن است یک یا چند مرحله کاندید انتشار را پشت سر بگذارد، که در آن قبل از انتشار نسخه نهایی بارها تست و اصلاح می‌شود. 

ظاهرا این نسخه از MiOS برای اولین بار در اواخر سال 2022 جهت تست کردن در اختیار برخی کاربران چینی قرار داده شده بود. باید منتظر بمانیم و ببینیم حالا که نزدیک به یک سال از اخبار مربوط به نسخه بتا می‌گذرد، آیا شیائومی قصد انتشار نسخه دائمی و همگانی این MiOS معروف را دارد یا خیر.

سیستم عامل MiOS؛ ترفندی برای فراموش کردن کدورت بعضی‌ها

حتی اگر MiOS سیستم عامل جدید گوشی‌های شیائومی نباشد و صرفا نسخه‌ای بازطراحی‌شده از همان پوسته اندرویدی شیائومی یا MIUI باشد، ترفندی هوشمندانه محسوب می‌شود و به این شرکت کمک خواهد کرد. احیای برند رابط کاربری شیائومی ممکن است این تصور که پوسته اندرویدی شیائومی دارای تبلیغات است را از بین ببرد. در حال حاضر چندین سال است که این شرکت دیگر تبلیغاتی را در رابط کاربری خود نمایش نمی‌دهد، اما برخی مشتریان هنوز با شنیدن نام MIUI نمایش تبلیغات در ذهنشان تداعی می‌شود.

احتمال تغییر نام سیستم عامل MiOS؛ هنوز اندر خم یک کوچه 

همان طور که قبل از این اشاره کردیم دامنه mios.cn برای شیائومی ثبت شده است اما دامنه رسمی mios.com نیز پیش از آن برای Ezlo گرفته شده است که یک کمپانی در راستای یکپارچه‌ کردن وسایل هوشمند موجود در خانه است. این اختلاف دامنه ممکن است شیائومی را به تجدید نظر در نام سیستم عامل جدید خود وادار کند. از آنجایی که این شرکت پیشروی چینی، به رشد خود در صنعت فناوری امید و برنامه دارد، تصمیم‌گیری برای نام سیستم عامل جدید گوشی‌های هوشمند و یک برند جدید می‌تواند تصمیم مهمی محسوب شود.

کلام آخر

در سطرهای مختلف این مقاله گمانه‌زنی‌های گوناگونی که تا به حال برای اسم MiOS صورت گرفته است را با هم مرور کردیم و فهمیدیم که هنوز ماهیت دقیق این نام جدید مشخص نیست. نمی‌دانیم یک سیستم عامل جدید و اختصاصی است یا ماجرا صرفا یک تغییر و نوسازی برند است و قرار است به جای رابط کاربری MIUI بر سر زبان‌ها بیفتد. 

بااین‌حال، یک چیز قطعی و واضح وجود دارد و آن هم این است که شیائومی خود را برای تغییر قابل توجهی در اکوسیستم نرم‌افزاری خود آماده می‌کند. با نزدیک شدن به پایان سال 2023 و زمانی که معمولا شیائومی نسخه جدید MIUI خود را معرفی می‌کرده است، ما هم مانند علاقه‌مندان این برند مشتاقانه منتظر اعلامیه‌های رسمی هستیم تا ببینیم در پی این پیش‌بینی‌های هیجان‌انگیز، چه تغییر بزرگی نهفته است.