هوش مصنوعی گوگل برای رقابت با چت جی پی تی (chatgpt) آماده می‌شود. طبق اخبار جدیدی که منتشر شده گوگل قرار استهوش مصنوعی عرضه کند که برای آن متن توصیفی بنویسید و او به شما موسیقی دریافت کنید.

ویژگی‌های هوش مصنوعی گوگل

هوش مصنوعی تصمیم گرفته وارد دنیای موسیقی شود. گوگل تحقیقی روی یک مدل به نام MusicLM  را منتشر کرده است که می‌تواند با یک متن ساده در هر ژانری، موسیقی تولید کند. مدل هوش مصنوعی گوگل با 280 هزار ساعت موسیقی آموزش داده شده است تا بتواند با تنوع و عمقی بالا آهنگ بسازد.

روش کار Music LM به این صورت است که  نه ‌تنها می‌تواند ژانرها و آلات موسیقی را با هم ترکیب کرده، بلکه قابلیت ساخت آهنگ از روی ایده‌های انتزاعی هم در آن قرار داده شده است. درک این ایده‌های انتزاعی معمولاً برای کامپیوترها کار سختی است. همچنین هوش مصنوعی گوگل می‌تواند مبتنی بر زمزمه، سوت‌زدن یا توصیف یک نقاشی موسیقی بسازد. این نرم‌افزار حتی حالتی برای داستان‌گویی دارد که می‌تواند چندین توصیف مختلف را با هم پیوند بزند تا یک مجموعه موسیقی متن یا یک DJ Set بسازد.

این طور به نظر می‌رسید که MusicLM مشکلاتی دارد که این مساله در هوش مصنوعی‌ها طبیعی است. برای مثال، بعضی از ترکیب‌های صوتی آن عجیب‌وغریب‌ هستند و برخی از ووکال‌ها هم قابل تشخیص نیستند. بااین‌حال، خروجی کار آن قدر بد نیست.

هوش مصنوعی گوگل

این محصول گوگل هنوز رسمی اعلام نشده

گوگل هنوز دست به انتشار رسمی این هوش مصنوعی نزده است و احتمالا به همین زودی آن را منتشر نکند  هوش مصنوعی‌های گوگل سریع عمومی نمی‌شوند. در این مورد خاص نیز دلیل آن مربوط به حق نشر یا کپی‌رایت است. طبق اخبار حدود یک درصد از موسیقی‌های استفاده‌ شده در تست این ربات کپی‌رایت داشته‌اند.

هنوز این موضوع که این هوش مصنوعی می‌تواند از حق کپی رایت استفاده کند یا نه مشخص نیست. اما «اریک سانری» (عضو انجمن ناشران موسیقی) دو سال پیش گفتخ بود که کار خروجی این سیستم‌های هوش مصنوعی می‌توانند حق کپی رایت را نقض کنند.

همین چند وقت پیش چت بات (chatgpt)  به موضوع داغ رسانه‌ها تبدیل شد و بحث‌های زیادی در این مورد صورت گرفت. حالا گوگل اطلاعاتی از هوش مصنوعی خود ارائه داده است.