این روزها هوش مصنوعی زندگی ما را احاطه کرده است. اگر سری به فیلم‌های علمی تخیلی بزنیم، می‌بینیم که پر از داستان‌های جنگ بین انسان‌ها و ربات‌ها است و اینکه این ربات‌ها زندگی ما را به خطر خواهد انداخت. این روزها هم خبرهایی درباره تولد ChatGPT می‌بینیم که ممکن است ما را بترساند. ما در ادامه قصد داریم به بررسی هوش مصنوعی و این ربات تازه متولد شده بپردازیم و ببینم چت جی پی تی ChatGPT چیست و با مزایا و خطرات احتمالی آن آشنا شویم. همچنین این مطلب رقابت هوش مصنوعی گوگل با چت جی پی تی: جنگ ربات‌ها را هم از دست ندهید.

آشنایی با هوش مصنوعی

ابتدا بهتر است به سراغ هوش مصنوعی برویم و با این مفهوم که به انگلیسی به آن Artificial Intelligence می‌گویند، آشنا شویم. هوش مصنوعی یک شبیه سازی نسبت به انسان‌هاست. تا جایی که از کودکی به ما آموختند فقط انسان‌ها قوه تفکر دارند و موجودات دیگر این توانایی را ندارند. اما قسمت هیجان انگیز و شاید کمی ترسناک ماجرا اینجاست که یک ربات هم مانند انسان عمل کند و بتواند صحبت کرده و فکر کند. هوش مصنوعی که توسط خود انسان‌ها ساخته شده، دقیقا این کار را انجام می‌دهد.

در چند دهه گذشته که هنوز این امکان به وجود نیامده بود، برنامه‌نویس‌ها مجبور بودند تمام دیتایی که نیاز بود، در یک دیتابیس قرار دهند و برنامه را طوری تنظیم کنند که با توجه به هر سوال یا خواسته یکی از اطلاعات را استفاده کنند. اما هوش مصنوعی یک تحول در این روند بود و با قابلیت‌های منحصر به فردی ایجاد شد. او می‌توانست مثل یک انسان فکر کرده و با توجه به دیتاهایی که داشت یک تصمیم جدید و جالب بگیرد.

اگر بخواهیم مثالی برای هوش مصنوعی بزنیم بهترین گزینه دستیار صوتی گوگل یا  سیری دستیار صوتی اپل است. هر دو آن‌ها می‌توانند جواب‌های بسیار دقیق بدهند. ما در مقاله Google Assistant، یک دستیار صوتی همه‌کاره! درباره دستیار گوگل توضیح کامل دادیم. حال که با مفهوم هوش مصنوعی آشنا شدیم، به سراغ بررسی چت gpt می‌رویم.

چت جی پی تی ChatGPT چیست


چت جی پی تی ChatGPT چیست ؟

یکی از جنجالی‌ترین مواردی که این روزها طوفانی در تکنولوژی ایجاد کرده، چت gpt است. احتمالا این سوال نیز در ذهن شما ایجاد شده که ChatGPT چیست و چه مفهومی دارد؟ در پاسخ به این سوال می‌توانیم بگوییم که این محصول تازه متولد شده یک هوش مصنوعی است که می‌تواند به سوالات کوتاه و طولانی شما به صورت آگاهانه پاسخ دهد و یک مکالمه دو طرفه ایجاد کند.  OpenAL این هوش مصنوعی جذاب را معرفی کرده و از آنجایی که عملکرد جالب دارد، توجه کل جهان را به سمت خود جلب کرده است. چت جی پی تی را می‌توان یک ربات چت نامید که توسعه دهندگان آن را بر پایه GPT-3.5 توسعه دادند. این هوش مصنوعی به حدی باهوش است که نه تنها می‌تواند به سوال اول شما جواب دهد بلکه مکالمات را به صورت دیالوگ و مکالمه پیش می‌برد. یعنی او اگر نیاز باشد یک مکالمه طولانی با شما ایجاد می‌کند. 

آیا چت جی پی تی خطرناک است؟

بعد از اینکه این هوش مصنوعی معرفی شد، یک ترس در سر تا سر جهان ایجاد شد که آیا این ربات خطرناک است یا خیر؟ خیلی از افراد پست‌هایی درباره اینکه  ChatGPT می‌تواند آینده شغلی افراد مختلف به خصوص تولیدکنندگان محتوا را به خطر بیاندازد، منتشر کردند، اما آیا این موضوع واقعیت دارد؟ اگر بخواهیم نگاه دقیقی به آن داشته باشیم می‌توانیم بگوییم که این ربات خطرناک نیست و می‌تواند یک بستر مناسب برای رشد بیشتر کسب و کارها باشد. در حقیقت تولیدکنندگان محتوا می‌توانند از آن به عنوان یک ابزار کمکی برای بهبود تخصص خود استفاده کنند و نه تنها بد نیست بلکه یک ابزار مفید و کاربردی است. 

نتیجه‌گیری

در طول تاریخ با هر اختراع جدیدی ترس در دل مردم ایجاد می‌شد و نسبت به آن اتفاق جدید واکنش منفی می‌دادند. اما با مرور از تولید هر کدام از آن‌ها می‌توانیم متوجه شویم که پیشرفت علم و تکنولوژی نه تنها به ضرر بشریت نبوده بلکه زندگی را برای آن‌ها آسان‌تر کرده است. درباره این ربات تازه متولد شده هم می‌توان این طور نتیجه گیری کرد که از آن برای بهبود و پیشرفت بیشتر کمک بگیریم، به جای اینکه نگران آن باشیم.