حدود یک هفته از فیلتر اینستاگرام و واتس آپ می‌گذرد و این دو شبکه اجتماعی با آی پی ایران در دسترس نیستند. حالا خبرها حکایت از این دارد که این دو شبکه اجتماعی از بازار و مایکت حذف شدند.

حذف این دو اپلیکیشن از این دو مرجع دانلود برنامه‌ در ایران خبر خوبی نیست. زیرا این اتفاق می‌تواند نشان دهنده این موضوع باشد که اینستاگرام و واتس آپ در ایران رفع فیلتر نخواهند شد. 

حذف اینستاگرام از کافه بازار

اگر شما به کافه بازار مراجعه کنید، متوجه می‌شوید که جستجوی اینستاگرام و واتس‌‌اپ در این برنامه نتیجه‌ای ندارد. در صفحه مربوط به دانلود این دو اپلیکیشن این متن نوشته شده است: متاسفانه امکان ارائه‌ این اپلیکیشن را نداریم. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید ممنونیم.

حذف اینستاگرام از بازار و مایکت

حذف این دو اپلیکیشن از مایکت

مایکت نیز در صفحه دانلود این دو اپ را حذف کرده و متنی با این عنوان قرار داده است: متاسفانه این اپلیکیشن از حالت انتشار خارج شده است. از اینکه محدودیت‌های ما را درک می‌کنید، سپاس‌گزاریم.

در حقیقت بازار و مایکت به دلیل دریافت دستور از مقامات مجبور به حذف این دو اپ از استور خود کرده‌اند. اینستاگرام و پیام‌رسان واتس اپ از روز چهارشنبه 30 شهریور 1401 در ایران با آی پی داخلی در دسترس نیستند و تنها از طریق فیلتر شکن می‌توان به آن‌ها دسترسی داشت. 

حذف اینستاگرام از بازار و مایکت

وحید رحیمیان مدیرعامل مایکت قبلا در سخنان خود عنوان کرده بود که حذف این نوع برنامه‌ها از بارارهای داخلی می‌تواند باعث بی اعتمادی کاربران به پلتفرم‌های ایرانی شود و عواقب خوبی در پی ندارد.

از سوی دیگر این اقدام می‌تواند به معنای فیلتر همیشگی این دو شبکه اجتماعی در ایران باشد و نشان می‌دهد دیگر بدون تغییر آی پی نمی‌توان به این شبکه‌ها دسترسی داشت. این در حالی است که میلیون‌ها کسب و کار از طریق دو شبکه اجتماعی به خصوص اینستاگرام کسب درآمد می‌کنند. 

فیلتر دائمی این دو اپ می‌‌تواند تاثیر منفی بر درآمد میلیون‌ها ایرانی داشته باشد. البته وزیر کشور طی مصاحبه‌ای اظهار داشت این فیلترها تا اتمام ناآرامی ها ادامه دارد.